МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

Е-ДЕКЛАРУВАННЯ ДЛЯ ОЦІНЮВАЧІВ: ПОТРІБНО ЧИ НІ?

 

04 лютого 2017 року

 

У зв’язку із численними запитами з приводу необхідності подання електронних декларацій особами, які не є державними службовцями та/або посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) надало роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.

 

 

E-declaration-for-appraisers-necessary-or-not

 

 

У зв’язку із численними запитами (зокрема, державних та приватних нотаріусів) з приводу необхідності подання електронних декларацій особами, які не є державними службовцями та/або посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у п’ятницю 03.02.2017 на своєму офіційному сайті надало роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.

 

 

Роз’яснення НАЗК від 03.02.2017 щодо декларування нотаріусів

Національне агентство з питань запобігання корупції надає роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.

 

У зв’язку із численними запитами до НАЗК з приводу необхідності подання електронних декларацій державними та приватними нотаріусам повідомляємо таке.

 

Згідно із Законом України «Про запобігання корупції», особи, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги, зокрема нотаріуси, не є суб’єктами декларування.

 

Водночас нотаріуси є суб’єктами, на яких поширюються вимоги та обмеження, передбачені статтями 22, 23, 28 Закону (обмеження щодо виконання службових повноважень чи свого становища, обмеження щодо одержання подарунків, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів). Отже, державні та приватні нотаріуси не належать до суб’єктів декларування та декларації не подають.

 

Однак звертаємо увагу суб’єктів декларування, що відповідно до Закону України «Про нотаріат», державна нотаріальна контора є юридичною особою, яка створюється та реєструється у встановленому законом порядку. Очолює державну нотаріальну контору завідуючий, який призначається із числа осіб, які мають свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

 

Відповідно, завідуючий нотаріальної контори подає шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як посадова особа юридичної особи публічного права, так як виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов’язки.

 

 

Таким чином, (1) виходячи із принципу аналогії закону, (2) керуючись опублікованим роз’ясненням НАЗК щодо декларування нотаріусів, а також (3) положеннями Закону України «Про запобігання корупції», згідно якого до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування прирівнюються, зокрема, особи які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, приватні виконавці, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій, інші особи, визначені законом), приходимо до висновку:

 

(1) оцінювачі та судові експерти декларації не подають, оскільки не належать до суб’єктів декларування;

 

(2) оцінювачі та судові експерти є суб’єктами, на яких поширюються вимоги та обмеження, передбачені статтями 22, 23, 28 Закону України «Про запобігання корупції» (обмеження щодо виконання службових повноважень чи свого становища, обмеження щодо одержання подарунків, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів);

 

(3) оцінювачі, які є керівниками суб’єктів оціночної діяльності (СОД) – юридичних осіб з державною або комунальною формою власності, подають шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки виступають у ролі посадових осіб, які виконують організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов’язки в межах юридичної особи публічного права;

 

(4) судові експерти, які є керівниками експертних установ – юридичних осіб з державною або комунальною формою власності, подають шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки виступають у ролі посадових осіб, які виконують організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов’язки в межах юридичної особи публічного права.

 

Нагадаємо, що друга хвиля е-декларування триває до 01 квітня 2017 року. Докладно із Роз’ясненням щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю можна ознайомитись за посиланням.