МЕНЮ
ПЕРСПЕКТИВА
КУРС ВАЛЮТ
ОПИТУВАННЯ
КОНТАКТИ
PDF Друк e-mail

СВІТОВИЙ БАНК: УКРАЇНА У РЕЙТИНГУ «ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ В 2017 РОЦІ»

 

17 січня 2017 року

 

Світовий банк (World Bank, WB) опублікував чергову аналітичну доповідь «Ведення бізнесу в 2017 році» – 14-те видання серії в рамках проекту «Ведення бізнесу» (Doing Business), що випускається Світовим банком і Міжнародною фінансовою корпорацією (International Finance Corporation, IFC). У новому звіті наводиться рейтинг 190 країн світу за показником створення сприятливих умов ведення бізнесу.

 

 

World-Bank-Ukraine-in-the-ranking-Doing-Business-in-2017

 

 

«Ведення бізнесу в 2017 році» (Doing Business 2017) – глобальне дослідження, у якому міститься рейтинг країн світу за показником створення ними сприятливих умов для ведення бізнесу. В рамках проекту оцінюються і відслідковуються зміни нормативно-правових актів, що регулюють діяльність місцевих, насамперед малих і середніх компаній, протягом усього їх життєвого циклу – від створення до ліквідації. Одна з основних (ключових, базових) ідей дослідження полягає в тому, що для ведення господарської діяльності потрібні якісні правила, які є прозорими і можуть використовуватися всіма економічними суб’єктами. Автори дослідження відзначають, що в системах з прозорими і ефективними нормами регулювання бізнесу доступ до ділових можливостей в меншій мірі обумовлений особистими зв’язками або спеціальними привілеями, а більша частина економічної діяльності здійснюється в формальному секторі економіки, де вона може користуватися належним регулюванням і оподаткуванням. У проекті беруть участь понад 7000 експертів в різних країнах світу – консультанти з питань підприємництва, юристи, економісти, урядовці, а також провідні вчені різних країн, які надають методичну та експертну допомогу.

 

Рейтинг складається на підставі 10 індикаторів регулювання підприємницької діяльності, що враховують час і вартість виконання підприємцем вимог держави, зокрема:

 

  • Індикатор 01. Реєстрація підприємств.

 

  • Індикатор 02. Отримання дозволів на будівництво.

 

  • Індикатор 03. Підключення до системи електропостачання.

 

  • Індикатор 04. Реєстрація власності.

 

  • Індикатор 05. Кредитування.

 

  • Індикатор 06. Захист інвесторів.

 

  • Індикатор 07. Оподаткування.

 

  • Індикатор 08. Міжнародна торгівля.

 

  • Індикатор 09. Забезпечення виконання контрактів.

 

  • Індикатор 10. Ліквідація підприємств.

 

Кожен індикатор має рівну вагу. При цьому не враховуються такі змінні, як макроекономічна політика, якість інфраструктури, кваліфікація робочої сили, коливання валютних курсів, думки інвесторів, безпека і рівень корупції. Таким чином, умови організації та ведення бізнесу розглядаються без урахування політичних аспектів, винятково на рівні державного регулювання. У підсумковому рейтингу всі країни ранжуються за рівнем сприятливих умов ведення бізнесу, де висока позиція країни означає, що її регуляторний клімат сприяє веденню бізнесу. Результуючий рівень є середнім показником країни по 10 індикаторами (кожен індикатор має рівну вагу).

 

Нинішнє дослідження проводилося протягом останнього року. За цей період експерти зафіксували в 137 країнах світу 283 нормативно-правові реформи в сфері регулювання підприємницької діяльності, спрямовані на поліпшення умов для створення і ведення бізнесу. Найбільша частина реформ була спрямована на спрощення процедури створення підприємств. Наступні за популярністю були реформи в сфері оподаткування, доступу до кредитів і регулювання міжнародної торгівлі. Список країн, що продемонстрували значні поліпшення в полегшенні ведення бізнесу за останній рік, очолили: Бруней, Казахстан, Кенія, Білорусь, Індонезія, Сербія, Грузія, Пакистан, Об’єднані Арабські Емірати і Бахрейн. У сукупності ці десять країн провели 48 регуляторних реформ, спрямованих на поліпшення підприємницького середовища. Однак незважаючи на значні поліпшення, в зазначених країнах все ще існують проблеми, які потребують вирішення.

 

Перше місце цього року за сумарним ступенем сприятливості умов для підприємницької діяльності зайняла Нова Зеландія, яка змістила на друге місце Сінгапур (останній був лідером рейтингу протягом дев’яти років поспіль). В першу десятку країн-лідерів також увійшли: Данія, Гонконг, Південна Корея, Норвегія, Великобританія, Сполучені Штати Америки, Швеція і Македонія.

 

В цілому, найбільш сприятливі умови для ведення бізнесу, як і раніше відзначаються в країнах з високим рівнем доходу, що є членами ОЕСР, а найменш сприятливі – в країнах Африки і в Південній Азії. Наприклад, у багатьох африканських країнах відкриття компанії обходиться в багато разів дорожче, ніж в країнах ОЕСР, тому більшість підприємств просто відмовляються від офіційної реєстрації і працюють нелегально, в тіньовому секторі економіки. У таких державах для підприємців закритий доступ до організованого кредитування і ринків, а їх співробітники не отримують пільг і залишаються за рамками систем соціального захисту. Крім того, надмірно складні процедури ускладнюють діяльність легальних підприємств, так само як і відсутність інститутів і норм регулювання, що забезпечують захист власності і дозволяють підприємцям ефективно використовувати наявні у них активи. Разом з тим, протягом останніх років країни з низьким рівнем доходу скорочують відставання від передових практик в два рази швидшими темпами в порівнянні з країнами з високим рівнем доходу. Найбільш несприятливими країнами для ведення бізнесу в цьому році визнані Південний Судан, Венесуела, Лівія, Еритрея та Сомалі.

 

Україна за минулий рік піднялася у рейтингу на 3 пункти з 83 до 80 місця. За ступенем сприятливості умов для підприємницької діяльності країна займає місце між Сан-Маріно та Боснією і Герцеговиною. Однак слід зазначити, що в поточному році автори дослідження змінили методологію, перерахувавши по ній і минулорічні показники. В результаті виявилося, що Україна займала в 2016 році не 83, а 81 місце, тому з урахуванням нових даних загальний рейтинг країни покращився лише на одну позицію (з 81 до 80 місця). За минулий рік Україна покращила умови ведення бізнесу лише за чотирма з десяти показників, що розглядаються в дослідженні.

 

Ключові показники України є наступними. За показником легкості реєстрації бізнесу країна займає 20 місце в світі (в 2016 році – 24 місце); за показником легкості отримання дозволів на будівництво – 140 місце (в 2016 році – 137 місце); можливістю підключення до системи електропостачання – 130 місце (в 2016 році – 140 місце); простотою реєстрації прав власності – 63 місце (в 2016 році – 62 місце); можливістю кредитування – 20 місце (в 2016 році – 19 місце); за рівнем захисту інвесторів – 70 місце (в 2016 році – 101 місце); за рівнем оподаткування – 84 місце (в 2016 році – 83 місце); за рівнем ведення міжнародної торгівлі – 115 місце (в 2016 році – 110 місце); за рівнем забезпечення виконання контрактів – 81 місце (в 2016 році – 93 місце); за показником простоти ліквідації підприємств – 150 місце (в 2016 році – 148 місце). Детальніше з основними показниками саме по Україні можна ознайомитися у спеціальному звіті.